Je mnoho lidí, kteří mají zkušenost se spálenou pokožkou na dovolené. Mnohdy tato událost dokáže ze dne na den, či z hodiny na hodinu pokazit celou vysněnou a dlouho očekávanou dovolenou. Máte podobnou zkušenost, nebo se sluníčku na dovolené raději vyhýbáte?
Slunečných dnů v tomto období přibývá a s nimi také čas báječných dovolených, které se bez teplých krajin zalitých sluncem neobejdou. Na dovolené se chce většina z nás krásně opálit a vrátit se ze zdravě snědou pokožkou. Konec konců, opálené tělo vypadá štíhlejší, zdravější a je pro ostatní atraktivnější a to už láká k tomu se na dovolené i opalovat.
Pokud se chystáte k moři nebo do různých rovníkových oblastí, tak je třeba počítat s tím, že slunce v těchto destinacích je mnohem intenzivnější, než v našich zeměpisných šířkách a bez opalovacího krému s vysokým faktorem svoji pokožku efektivně neochráníte.
Jednou s ověřených prevencí proti samotnému spálení pokožky venku na sluníčku je především odhadnutí správné doby opalování, neopomenutí opalovacího krému s ochranným UV faktorem. Velmi pomůže a doporučuji předchozí návštěvu solária, kde pokožku na sluníčko dostatečně připravíte. Po opalování v soláriu nebude pokožka tolik náchylná na spálení a bude lépe připravena na příjem slunečních paprsků.
Proč solárium, jaký to má důvod a jaký je rozdíl mezi opalováním v soláriu a na slunci?
Při umělém opalování v soláriu probíhají tytéž procesy jako u přírodního slunění. UV lampy v soláriu emitují kombinaci UV-A a UV-B záření, která je svým složením spektra záření podobná tomu slunečnímu. Při opalování na slunci hrají velkou roli důležité faktory, jako denní doba opalování, roční období, nadmořská výška, výskyt mraků, imise, blízkost rovníku, odrážející se světlo od okolních povrchů, jako například vodní hladina, písečná pláž, asfalt, sníh, apod. Můžeme říct že, klasické opalování probíhá v nekontrolovatelném prostředí – pokud se pohybujete na slunci.
Výhodou opalování v soláriu je možnost regulace procesu opalování: zvolíme si typ solária a nastavíme si opalovací čas vhodný pro náš fototyp. Jak to vše probíhá? Nezáleží na tom zda jste venku nebo v soláriu. Za proces zhnědnutí naší kůže je odpovědné UV záření.
Světlo v soláriu dopadá na naše tělo, které přijímá pokožka a paprsky UV-A a UV-B, podle vlnové délky, pronikají do různé hloubky pokožky. Krátkovlnné světlo UV-B způsobí v horní oblasti (pokožka/epidermis) fotochemické reakce, dlouhovlnné záření UV-A působí naopak v hlubších vrstvách (škára/dermis). UV-B světlo stimuluje melanocyty k ochraně před V-zářením ke zvýšení produkce melaninu než normálně. Melanin vzniká oxidací aminokyseliny tyrozinu v melanozómech pigmentových buněk. Přes delší nervové podněty (dendrity) rozdělují melanocyty zrnka pigmentu (melanozómy) zbylým buňkám (keratinocyty) epidermis, které se ve tvaru ochranného krytu ukládají nad buněčná jádra. Tento proces se označuje jako melanogeneze, tedy proces zhnědnutí – opálení pokožky.
Moje doporučení a tip k opalování obecně.
1. Do solária používejte výhradně a pouze opalovací krémy určené do solária, zde je odkaz na článek Jaký krém použít při návštěvě solária? Nebo vám poradím přímo v našem studiu, kde si krém můžete i zakoupit.
2. Na venkovní opalování si zvolte opalovací krém určený pouze pro „venkovní opalování“ s odpovídajícím UV ochranným faktorem. V žádném případě nepoužívejte krémy určené do solária!!
Pokud se už stane a s pobytem na slunci to neodhadnete a spálíte se, tak je třeba dodržovat bezpodmínečně (hydrataci) zvýšený pitný režim, jelikož dlouhý pobyt na sluníčku mívá za následek nejenom spálení pokožky, ale i přehřátí organismu, nevolnosti a motání hlavy. V neposlední řadě je potřeba postižená místa v pravidelných intervalech ošetřovat. K ochlazení popálené pokožky báječně funguje panthenol spray či aloe vera. Abyste se vyhnuli bolestivému rozmazávání, vybírejte panthenol ve formě chladivé pěny nebo ve spreji. K sehnání je i kombinace panthenol+aloe vera.
Bezva dovolenou přeje Blanka -BasF-