„PILATES“ je nadčasová, propracovaná, důsledná a originální cvičební metoda. Tvoří cestu ke krásnému, štíhlému, zdravému a plně funkčnímu tělu už několik let. Díky tomuto cvičení načerpáte sílu, naučíte se správně dýchat a získáte po anatomické a zdravotní stránce správné držení těla.
Pilates je „zázračný“ systém pohybů, které blahodárně působí jak na tělo tak na duši. Podstatou těchto pohybů je koncentrace na střed těla, proto středem pozornosti je svalstvo trupu. Cvičenec si začne díky tomuto efektivnímu systému cviků, šetrným způsobem, uvědomovat vlastní tělo a postupně dojde ke změně, které si všimne i jeho okolí. Výsledkem bude pěkný vzhled a báječný, přirozený šarm.
Tento, již světově uznávaný program přivedl na svět Joseph Hubert Pilates (narozen 1880 nedaleko Duseldorfu ), který se díky pohybu, jako malý uzdravil. Měl chronické astma, rachitidu (křivici) a s tím spojené další nemoci, které mu oslabovali tělo. Díky své touze po zdraví neustále a trpělivě hledal cestu ke zlepšení svého zdravotního stavu a k posílení chabých kostí a svalů. Zkoušel to se sportem v oblasti silového tréninku, gymnastikou, šermem, boxem, plaval, potápěl se, lyžoval a mnoho dalšího. Trpělivostí dosáhl úspěchu a ve 14 letech se svým vypracovaným atletickým tělem se stal modelem pro výuku anatomie.
Při své neustálé a neúnavné snaze najít tělesnou dokonalost se začal zajímat o cvičební metody dálného Orientu: Thaj-či a Jógu. Fascinovala ho především nesmírně důležitá koncentrace při těchto formách cvičení, kontrola pohybů a mysli a obrovská úloha dýchání.
Na těchto všech principech postavil základy a postupně vyvinul vlastní cvičební metodu, která byla založena především na precizních a kontrolovaných pohybech a kterou později charakterizoval pojmem „contrology“, který se také vžil, jako tzv. „kontrolovaný pohyb“.
Ve 30 letech minulého století odešel do Anglie, aby se stal profesionálním boxerem, ale aby se uživil, musel si ještě přivydělávat. Vyučoval například zaměstnance Scotland Yardu sebeobraně. Už si říkáte, kde je ten kontrolovaný pohyb? Kam se to vše podělo?
Vše má svůj čas..Tady cesta nekončí, ale začíná. Nastává období války.
Po vypuknutí 1. světové války byl spolu s dalšími Němci internován na ostrov Man. Ani to mu nezabránilo ve sportování a byl motivací pro spoluvězně. Společně cvičili podle Pilatovy speciální metody a bez újmy přečkali chřipkovou epidemii v roce 1918, při níž přišli miliony lidí o život. Přisuzovalo se to mimo jiné neobyčejně dobrému zdravotnímu stavu obyvatel tábora, získanému tímto cvičením.
Díky této skutečnosti byl Pilates z tábora propuštěn a přeřazen jako lékařský poradce do nemocnice na ostrovu Man, kde mohl uplatňovat své zásady a své pohybové metody v praxi a dále je rozvíjet.
Kromě vlastnoručně vyrobených dřevěných cvičebních pomůcek a konstrukcí používal k rehabilitaci válečných invalidů a pacientů se sníženou pohyblivostí také nemocniční postele. Pružiny, ručníky a provazy, které Pilates připevnil na postele a které měly šetrně podporovat protahovací a posilovací cvičení pacientů proti jemnému odporu.
To je prvopočátek převratného vynálezu Pilates stroje REFORMER, viz následující článek.
Vypracoval ke stroji REFORMER, rozsáhlý repertoár cviků, jejichž pozitivní účinky potvrzovali nejen pacienti ale i lékaři.
Po skončení války se Pilates vrátil zpět do Německa, aby v této práci pokračoval. Bohužel politický vývoj nebyl míru nakloněn a měl o Pilátese velký zájem Hitler, který chtěl aby se připojil a dohlížel na cvičení jeho vojska. Razantně odmítl a v roce 1926 učinil zásadní rozhodnutí. Jednosměrně doprovodil boxera a pozdějšího mistra světa v těžké váze Maxe Schmelinga do Ameriky do New Yorku.
Na cestě potkal svoji pozdější ženu Kláru se kterou v New Yorku založily v domě městského baletu „Pilates pohybové studio“, které funguje a je inspirací dodnes. Jeho nové nezvyklé tréninkové metody vzbudily velký ohlas a stal se vyhledávaným trenérem mezi tanečníky, umělci a herci. (Michail Baryšnikov, Kathrine Hepburnová, ad.)
Celý život se věnoval klientům a předával dál své zkušenosti lidem, ze kterých se následně stali profesionální instruktoři. Dodnes je tento program uznávaný po celém světě a čerpají z něj všechny odvětví fitness.
Díky cvikům „Pilates“ můžete při pravidelném cvičení stabilizovat a posílit centrum těla (core), napřímit obratle, odbourat bolest zad, zesílit a zlepšit funkčnost kloubů, vytvarovat svaly, zvýšit svou flexibilitu, nacvičit koordinaci pohybů, příznivě ovlivnit koncentraci a dýchání, ale především vnímat svoje tělo. „PILATES“ je kompenzací i samostatným programem, který je určen pro všechny bez rozdílu věku i pohlaví. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
Blanka Koňariková – Profesionální instruktor Pilates
– BasF-